Copyright 2018 by Partners of the Park

Results from the most recent show

Partners of the Park                                        
Live Scoring - September 23, 2018                                      
                                           
2-PHASE                                          
                                           
ENTRY LEVEL 2-PHASE                                        
Test USEF 2018 BN Test B                                      
Judge Tara Manion "L"                                        
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Final Place           Final Place          
219 Resch, Cheryl NV Go Weapons Hot AA 42.50 2 4 1:25 13 59.50 2                      
220 Yentz, Faye Disco Dis Way AA 33.60 1 0 1:20 8 41.60 1                      
                                           
BEGINNER NOVICE LEVEL 2-PHASE                                      
Test USEF 2018 BN Test B                                      
Judge Tara Manion "L"                                        
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Final Place           Final Place          
189 O'Dell, Sydney Only To You Jr/YR 35.00 1 0 1:22 10 45.00 1                      
191 Johnson, Marlo Lulu Kahlua Jr/YR 38.50 2 0 1:32 20 58.50 3                      
194 Frank, Lilah Pars Princess Jr/YR 45.00 3 0 1:18 6 51.00 2                      
                                           
198 Dyer, Audrea Avenger (Test A) Open 37.50 2 0 1:24 12 49.50 1                      
199 Cain, Sade At First Sight Open 35.75 1 8 1:24 12 55.75 2                      
114 Roberts, Sally Einstein Jr/YR 33.30 2 8 2:42 35 76.30 1                      
                                           
NOVICE LEVEL 2-PHASE                                        
Test USEF 2018 Novice Test A                                      
Judge Marie Davidson "L(T)"                                      
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Final Place           Final Place          
234 Gonzalez, Brianna Good Friday Jr/YR 29.29 1 12 1:33 21 62.29 1                      
                                           
TRAINING LEVEL 2-PHASE                                        
Test USEF 2018 Training Test A                                      
Judge Marie Davidson "L(T)"                                      
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Final Place           Final Place          
240 Frank, Lilah Phillip's Best Day Jr/YR 40 2 8 1:22 13 61.00 2                      
241 Miller, Parker FR Comarshal Jr/YR 28.81 1 4 1:19 10 42.81 1                      
                                           
                                           
3-PHASE                                          
                                           
ENTRY LEVEL 3-PHASE                                        
Test USEF 2018 BN Test B                                      
Judge Marie Davidson "L(T)"                                      
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Place XC Faults XC  Time XC Time Faults Penalties Final Place            
217 Schneider, Jessica Goldies Tale AA 43.00 1 0 1:34 22 65.00 1 20 6:20 10.4 95.40 1            
218 Fugett, Heidi Meshack AA E   12 1:41 29 E   0 5:25 0 E              
                                           
205 Kudelko, Katherine Stubben Jr/YR 35.00 1 0 1:33 21 56.00 3 0 4:59 0 56.00 1            
213 Bush, Grace Princess of the Elements Jr/YR 37.75 2 0 1:26 14 51.75 1 0 6:35 16.4 68.15 3            
214 Garber, Ciera Sunshine Jr/YR 38.25 3 0 1:26 14 52.25 2 40 5:41 0 92.25 4            
216 Langmo, Kennedy Abby Jr/YR 41.00 4 4 1:30 18 63.00 4 0 4:58 0 63.00 2            
                                           
215 Smith , Sommer Scuderia Open 39.25 4 16 2:02 50 105.25 1 60 4:34 0 165.25 1            
                                           
BEGINNER NOVICE 3-PHASE                                        
Test USEF 2018 BN Test B                                      
Judge Tara Manion "L"                                        
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Place XC Faults XC  Time XC Time Faults Penalties Final Place Final Place          
179 Burros, Andrea Bringbackthemagic AA 40.25 5 4 1:21 9 53.25 3T 0 5:04 0 53.25 2            
180 Clark, Carol Prime Player AA 31.75 1 0 1:23 11 42.75 1 0 4:42 0 42.75 1            
184 Simpson, Heather The Cartographer AA 39.50 3 4 1:24 12 55.50 6 20 4:30 0 75.50 6            
185 White, Roxie Celeste's image AA 42.25 6 4 1:19 7 53.25 3T 20 5:31 0 73.25 4            
186 Turner , Elizabeth Cornelius AA 38.00 2 0 1:28 16 54.00 5 20 5:12 0 74.00 5            
190 Wilson, Krista Castlebrook's  Lion AA 40.00 4 4 1:20 8 52.00 2 20 4:51 0 72.00 3            
                                           
195 Frank, Daisy Solstice Atlantis Jr/YR 36.50 2 0 1:21 9 45.50 2 20 4:58 0 65.50 2            
197 Wilson, Teah Junior Mint Jr/YR 27.25 1 0 1:25 13 40.25 1 0 4:33 0 40.25 1            
                                           
175 Ruppel, Katie Ballenger Open 40.50   4 1:23 11 55.50   0 4:15 5.2 60.70 5            
176 Maynard, Tik Looking My Way Open 34.50 6 0 1:32 20 54.50   20 5:36 0 74.50              
177 Frisby, Cora Merlot Open 36.50   4 1:27 15 55.50   20 5:05 0 75.50              
178 Meuchel, Ashlynn Marlin Open 31.75 2 0 1:24 12 43.75 3 0 4:35 0 43.75 2            
182 Ruppel, Katie Cambridge Open 37.25   0 1:24 12 49.25 5 0 4:18 4 53.25 4            
183 Maynard, Tik SW Cooley WinePort Open 35.00   4 1:33 21 60.00   20 5:40 0 80.00              
187 Maytham, Heather Island Lake Open 33.75 5 0 1:20 8 41.75 1 0 4:35 0 41.75 1            
188 Smith, Sommer Imperial Tea Open 38.00   0 1:16 4 42.00 2 20 4:23 2 64.00 6            
192 Maynard, Tik SW Completely Cooley Open 31.25 1 4 1:30 18 53.25 6 40 5:59 2 95.25              
193 Prather, Kelly Southern Chrome Open 32.75 4 0 1:27 15 47.75 4 0 4:33 0 47.75 3            
204 Maynard, Tik Pozo de Fe Open 32.25 3 4 1:32 20 56.25   20 5:20 0 76.25              
                                           
NOVICE 3-PHASE                                        
Test USEF 2018 Novice Test B                                      
Judge Marie Davidson "L(T)"                                      
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Place XC Faults XC  Time XC Time Faults Penalties Final Place Final Place          
222 Miller, Caroline Lancaster AA 35.71 1 0 1:22 10 45.71 1 0 4:42 0 45.71 1            
                                           
221 Lundberg, Cecilia Manaslu Jr/YR 38.10 5 8 1:19 7 53.10 1 0 4:30 0 53.10 2            
223 Anderson, Tawnie Let Coyote Run Jr/YR 39.05 6 8 1:18 6 53.05 2 0 4:34 0 53.05 1            
224 Staples, Nick Ben Jr/YR 33.57 2 24 1:24 12 69.57 5 0 4:12 6.4 75.97 3            
225 Harney, Mary Cason Bonami Jr/YR 36.19 3 12 1:22 10 58.19 3 60 4:29 0 118.19 4            
226 Dennis, Abigail Never Better Jr/YR 30.95 1 W/D   0 W/D   20 4:42 0 W/D              
233 Lundberg, Cecilia Jacquetta Jr/YR 37.38 4 16 1:20 8 61.38 4 60 4:09 7.6 128.98 5            
                                           
227 Thomas, Jane Magic John Open 31.90 1 0 1:15 3 34.90 1 0 4:29 0 34.90 1            
228 Hollnagel, Chrissy Step Three Open 33.10 2 0 1:16 4 37.10 2 0 4:36 0 37.10 2            
230 Olesh , Madison Killer Whale Open 40.48 5 24 1:24 12 76.48 4 0 6:11 31.2 107.68 4            
231 Irwin, Hillary Providence Road Open 38.10 4 0 1:18 6 44.10 3 0 4:46 0 44.10 3            
232 Hughes, Haley Excalibur Open 36.67 3 W/D   0 W/D   20 4:17 4.4 W/D              
                                           
TRAINING 3-PHASE DIV A                                        
Test USEF 2018 Training Test B                                      
Judge Tara Manion "L"                                        
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Place XC Faults XC  Time XC Time Faults Penalties Final Place Final Place          
247 Carter, Kyle Rachele Open 31.59 4 4 1:14 5 40.59 2 0 4:37 6 46.59 1            
242 Ruane, Gabrielle Kilkenny Mile Open 30.23 2 8 1:27 18 56.23 4 0 4:46 9.6 65.83 2            
243 Ruppel, Katie Northern Trust Open 31.14 3 0 1:15 6 37.14 1 40 5:15 21.2 98.34 3            
244 Carey, Maddie Frank Open 34.09 6 W/D   0 W/D   E 7:24 E E              
245 Rath, Denise Rocky Open 32.05 5 W/D   0 W/D   E   E E              
246 Hughes, Haley Igor S Open 34.55   W/D   0 W/D   0 4:58 14.4 W/D              
248 Meyer, Joe PS Gandhi Open 29.77 1 8 1:24 15 52.77 3 E 6:26 E E              
                                           
TRAINING 3-PHASE DIV B                                        
Test USEF 2018 Training Test B                                      
Judge Marie Davidson "L(T)"                                      
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Place XC Faults XC  Time XC Time Faults Penalties Final Place Final Place          
235 Petrillo, Ramona Bantry Bays Dublin AA 41.14 2 4 1:29 20 65.14 1 0 4:27 2 67.14 1            
236 Carrigan, Lindsey Sanskrit AA 40.68 1 W/D   0 W/D   0 4:25 1.2 W/D              
                                           
                                           
238 Vallner, Emma Fernhill Freestyle Jr/YR 37.50 2 8 1:26 17 62.50 2 60 5:22 24 146.50 2            
239 Staples, Nick Rocco Jr/YR 30.23 1 4 1:18 9 43.23 1 0 4:51 11.6 54.83 1            
                                           
PRELIMINARY/TRAINING 3-PHASE                                      
Test USEF 2018 Preliminary Test B                                      
Judge Tara Manion "L"                                        
# Rider Horse Subdiv Dress Place SJ Faults Time SJ Time Faults Penalties Place XC Faults XC  Time XC Time Faults Penalties Final Place Final Place          
249 Carter, Kyle Uncle Mordecai Open 30.40 1 4 1:12 3 37.40 1 0 3:58 0 37.40 1            
                                           
DRESSAGE                                        
                                           
Class Name Small Arena Test of Choice                                      
Judge Marie Davidson "L(T)"                                      
Rider number Rider Name Horse Subdivision Test Dressage Score Place                              
363 Lauer, Kinzie Gracie Jr/YR Intro A E                                
229 Carter, Trisha   Open Intro B 58.13 1                              
368 Solch, Rebecca Danny's Boy AA Intro B 56.56 2                              
                                           
369 Jones, Alyson Apache Jr/YR Intro C 63.00 1                              
                                           
371 Sullivan , Megan Peychaud AA Prelim A 35.65 1                              
                                           
368 Solch, Rebecca Danny's Boy AA Training 1 55.43 3                              
322 Hayden, Andrea Winterlake Quintessa Open Training 2 58.65 2                              
288 Hayden, Andrea For Real P Open Training 2 60.57 1                              
                                           
319 Crawford, Zoe Francelia Open Training A 28.10 1                              
373 Crawford, Zoe KBS Quick Strike Open Training B 32.73 2                              
                                           
Class Name USEA Large Arena TOC                                      
Judge Tara Manion "L"                                        
Rider number Rider Name Horse Subdivision Test Dressage Score Place                              
250 Carter, Jennifer FR's Showgirl Open Prelim-B 35.42 3                              
254 Carter, Jennifer FR's Showgirl Open Prelim-B 37.71 5                              
256 Paffrath, Lauren Dichterlieben Jr/YR Prelim-B 37.08 4                              
260 Carey, Maddie Nick Open Prelim-B 30.21 1                              
271 Loughnane, Megan Linford Jr/YR Interm B 30.54 2                              
                                           
Class Name USDF Large Arena TOC                                      
Judge Tara Manion "L"                                        
Rider number Rider Name Horse Subdivision Test Dressage Score Place                              
288 Hayden, Andrea For Real P Open Training 3 58.86 2                              
290 Waters, Tina Peregrine SF Open Training 3 64.32 1                              
                                           
290 Waters, Tina Peregrine SF Open First 1 64.26 1                              
296 Hughes, Haley Roanoke II Open First 1 61.66 3                              
312 Hayden, Andrea Lady Lena Open First 1 63.70 2                              
                                           
280 Harwood, Jody Cindy One AA First 2 68.75 1                              
300 DeNeve, Lauren Elmo Open First 2 68.13 3                              
312 Hayden, Andrea Lady Lena Open First 2 67.03 4                              
280 Harwood, Jody Cindy One AA First 3 65.59 5                              
300 DeNeve, Lauren Elmo Open First 3 68.24 2                              
                                           
SHOW JUMPING                                        
                                           
18" SHOW JUMPING                                        
# Rider Horse Subdivision SJ Faults SJ Time Time Faults Total Faults Place                          
435       4 1:49 37 41 2                   2:23      
437       12 2:05 53 65 3                          
437       12 1:26 14 26 n/a                          
369 Jones, Allison     4 1:35 23 27 1                          
                                           
2' SHOW JUMPING                                        
# Rider Horse Subdivision SJ Faults SJ Time Time Faults Total Faults Place                          
436       0 1:28 16 16 2                          
436       0 1:26 14 14 n/a                   2:23      
501       8 1:36 24 32 5                   2:23      
438       0 1:20 8 8 1                   2:23      
502       4 1:33 21 25 4                   2:23      
502       8 1:21 9 17 n/a                   2:23      
219 Resch, Cheryl NV Go Weapons Hot AA 8 1:25 13 21 3                   2:23      
                                           
2'6" SHOW JUMPING                                        
# Rider Horse Subdivision SJ Faults SJ Time Time Faults Total Faults Place                          
438       0 1:25 13 13 2                          
439       0 1:16 4 4 1                          
439       0 1:17 5 5 n/a                          
                                           
3'3" SHOW JUMPING                                        
# Rider Horse Subdivision SJ Faults SJ Time Time Faults Total Faults Place                          
371 Sullivan, Megan Peychaud AA 4 1:23 14 18 3                          
260 Carey, Maddie Nick Open 4 1:28 19 23 4                          
441       4 1:15 6 10 2                          
440       4 1:04 0 4 1                          
440       4 1:01 0 4 n/a                          
                                           
3'7" SHOW JUMPING                                        
# Rider Horse Subdivision SJ Faults SJ Time Time Faults Total Faults Place                          
256 Paffrath, Lauren Dichterlieben Jr/YR 8 1:28 19 27 4                          
441       4 1:10 1 5 1                          
442       4 1:12 3 7 2                          
271 Loughnane, Megan Linford Jr/YR 0 1:17 8 8 3                          
256 Paffrath, Lauren Dichterlieben   8 1:24 15 23 n/a                          
442       8 1:13 4 12 n/a                          
                                           
3'11" SHOW JUMPING                                        
# Rider Horse Subdivision SJ Faults SJ Time Time Faults Total Faults Place                          
271 Loughnane, Megan Linford Jr/YR 12 1:16 7 19 1